„Most tczewski? Pieniądze na remont muszą się znaleźć”

Premier Beata Szydło podpisała nominację posła Kazimierza Smolińskiego na wiceministra infrastruktury i budownictwa. W środę (18.11) tczewianin został oficjalnie przedstawiony jako wiceminister resortu prowadzonego przez Andrzeja Adamczyka. Sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury będzie odpowiadał za mieszkalnictwo, prawdopodobnie także za gospodarkę nieruchomościami oraz pocztę. W wywiadzie dla GT Kazimierz Smoliński zdradza w jaki sposób zamierza wykorzystać swoje stanowisko do stymulacji gospodarki i powstrzymania Polaków przed emigracją na zachód.

– Usłyszałem w Tczewie następujący komentarz: zyskaliśmy ministra, straciliśmy posła. Czy nowe obowiązki nie sprawią, że będzie miał pan mniej czasu dla wyborców z Tczewa?

– Nie da się ukryć, że będę rzadziej w terenie. Oczywiście będę przyjeżdżał do Tczewa, gdy tylko będzie taka możliwość. Natomiast jeśli chodzi o korzyści dla regionu z tytułu zajmowanego przeze mnie stanowiska, mogą być one tylko większe. Możliwości pomocy naszemu powiatowi czy województwu są znacznie większe z poziomu ministerstwa niż parlamentu. Poseł stanowi prawo, ale realizacją zajmują się ministrowie. Pod tym względem może być tylko lepiej.

– Jak ocenia pan pierwsze dni nowej kadencji? Póki co nie ma dnia, by opozycja nie grzmiała: PiS dokonuje zamachu na polską demokrację…

 Można powiedzieć, że to samo miało miejsce cztery lata temu. Wtedy odpowiadano nam, że taka rola opozycji, więc ja dziś także mogę odpowiedzieć: taka rola opozycji, ma prawo krytykować. Poszliśmy do wyborów z pewnym programem, który znalazł akceptację społeczeństwa i my go realizujemy. Co do szefów służb specjalnych, zrobiliśmy to tak samo, jak PO cztery czy osiem lat temu, z tą różnicą, że teraz szefowie sami podali się do dymisji. A czy to odbyło się o godz. 22 czy 23 – jakie to ma znaczenie? Co do Trybunału Konstytucyjnego… Gdy PO zmieniała ustawę o Trybunale wielu konstytucjonalistów uznawało to za działanie niewłaściwe i sprzeczne z Konstytucją. Wtedy nikt naszych głosów nie wspierał. Teraz, gdy wracamy do tego co było przed zmianą PO, pojawiło się wiele głosów krytycznych. To co zrobiło PO oceniane jest jako błąd, a to co zrobił PiS jako zamach na demokrację. (…)

– Niektórzy wiele obiecują sobie po pana nominacji w zakresie dalszego remontu jednego z tczewskich mostów. Będzie pan zabiegał o kolejne miliony na to kosztowne przedsięwzięcie?

– Moje stanowisko w tym zakresie się nie zmienia. Jako poseł czy minister na pewno będę zabiegał, aby znalazły się pieniądze na remont mostu i dokończenie wersji historycznej. Temat jest coraz bardziej znany nie tylko lokalnie, ale także centralnie. Coraz więcej osób orientuje się, że jest to prawdziwa perełka techniczna, nie tylko na skalę europejską, ale i światową. Nie mam wątpliwości co do tego, że pieniądze się znajdą. Muszą sią znaleźć. (…)

Źródło: tczewska.pl

Kontakt ze mną:

Theme Settings