„Chcemy przekopać mierzeję”

Poseł Smoliński – po raz pierwszy jako wiceminister infrastruktury i budownictwa – gościł dzisiaj w Radiu Gdańsk. W rozmowie z Agnieszką Michajłow poruszone zostało wiele tematów.

O przekopaniu mierzei: – Opór przed tym trochę słabnie. Samorządy, które się sprzeciwiały teraz zdają sobie sprawę, że dotychczasowy sposób korzystania z tej żeglugi jest zagrożony. Port nie może funkcjonować jako port bez stałej drogi wodnej. – Chcemy to zrobić szybko, ale pewnych skrótów nie da się zrobić. W tej chwili to na pewno przyspieszy, jak tylko zacznie działać ministerstwo. Chcemy, żeby prace budowlane rozpoczęły się już w tej kadencji. – Następuje wydzielenie ministerstwa gospodarki morskiej, powstaje ministerstwo rozwoju, to dosyć trudny etap przejściowy. Ja na pewno będę zajmował się mieszkalnictwem, być może też pocztą, ale to nie jest jeszcze postanowione.

„Wprowadzimy nowy system oszczędnościowy, który pomoże biedniejszym”

– Rozmawiałem z ministrem Orłowskim, jestem umówiony na kolejne spotkanie. Nie uważam, że trzeba wyrzucić do kosza to, co zostało już zrobione. Chcemy jednak obniżyć koszta wynajmu mieszkań. To między innymi kwestia dopłat kredytów. – Wcześniej były książeczki mieszkaniowej w spółdzielniach, my chcemy wprowadzić system oszczędzania, ale nie tylko w spółdzielniach. Za oszczędzanie będzie się dostawało premie od państwa. W tej chwili teraz jest po kilkadziesiąt tysięcy dopłat. Przy systemie oszczędzania dopłata państwa będzie realna. – System, który chcemy wprowadzić obowiązuje w 18 krajach Europy. Pomoże osobom biedniejszym.

– Nie będę się bezpośrednio zajmował mostem w Tczewie, ale zrobię wszystko, żeby ten most został przebudowany. To chyba jedyny w Polsce przypadek, że most jest własnością powiatu, którego budżet jest mniejszy niż koszt remontu. To zabytek na miarę wieży Eiffle’a – na skalę światową. Państwo musi pomóc. – Nie było zaniepokojenia, gdy poprzednia koalicja miała władzę przez wiele lat, a teraz się pojawia. W kwestii Trybunału Konstytucyjnego pytam dlaczego nikt się na ten temat nie zastanawiał, gdy PO dokonywało zamachu na TK. Nawet obecny prezes Trybunału mówi, że to Platforma popełniła błąd. – Wszystko i tak trafi do Trybunału. I jedna ustawa, i druga. Jeśli sejm czy grupa posłów uznaje, że jakaś ustawa może być niekonstytucyjna, to kieruje ją do Trybunału. Uznaliśmy, ze ustawa PO nie jest zgodna z Konstytucją, więc sami ją zmieniliśmy. Ale i tak trafi ona do TK. – Trybunał jest sędzią we własnej sprawie. Tak jednak powinno być i tak będzie. Można mieć wątpliwości co do słuszności tego działania, ale nie ma innego sądu, który mógłby orzekać w tej sprawie.

Źródło: Radio Gdańsk

Kontakt ze mną:

Theme Settings